Wielkopolska i Lubuska Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych mając na uwadze podstawowy obowiązek ustawowy i statutowy jakim jest dbanie o interesy funkcjonariuszy oraz brak reakcji władz centralnych Federacji ma ich postulaty postanowiły w dniu 16 marca br. uruchomić na szczeblu województwa wielkopolskiego i lubuskiego "Komitet Protestacyjny Służb Mundurowych", który został powołany w dniu 18 lutego br.
W dniu 10 grudnia 2013r. na terenie placówki Straży Granicznej Poznań – Ławica spotkali się przedstawiciele Lubuskiej i Wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w celu omówienia bieżącej sytuacji związanej z zakończeniem prac sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych nad projektem zmian w ustawach pragmatycznych dotyczących zwolnień lekarskich funkcjonariuszy.
Wielkopolska Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wystosowała do Przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych wniosek o dezyderat w sprawie opracowania raportu o stanie zdrowia funkcjonariuszy, który publikujemy na łamach naszej witryny. Jednocześnie zgodnie z zapowiedzią publikujemy również sprawozdanie z debaty „Służby mundurowe – zagrożenia i oczekiwania” z dnia 23 września 2013r.
Liczne argumenty merytoryczne przedstawione przez uczestników wysłuchania publicznego w Sejmie, w dniu 27 sierpnia nie pozostawiają cienia wątpliwości, że w obecnym kształcie projekt rządowy umniejszenia o 20% uposażenia funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich nadaje się raczej do kosza, niż do dalszego procedowania w ramach sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.
Wysłuchanie publiczne w sprawie projektu zmian warunków uposażenia funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich jest niebywałą wręcz okazją do szerokiej dyskusji na temat celowości tych zmian. Wielkopolscy funkcjonariusze zamierzają licznie stawić się w Sejmie w dniu wysłuchania (27 sierpnia) licząc, że głos rozsądku dotrze wreszcie do polityków i wypełni lukę informacyjną, powstałą wskutek braku konsultacji środowiskowych na szczeblu ministerialnym.
W dniu dzisiejszym Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych ogłosiła z dniem 17 czerwca 2013r. pierwszy etap akcji protestacyjnej polegający na oflagowaniu jednostek organizacyjnych oraz przeprowadzenia kampanii informacyjnej o przyczynach konfliktu oraz podejmowanych działaniach.
W komunikacie (załącznik 1) Federacja podaje jako główną przyczynę konfliktu uporczywy brak dialogu społecznego, co w ostatnich latach stało się już normą w wykonaniu kolejnych ministrów spraw wewnętrznych oraz ministrów sprawiedliwości.
Brak dialogu społecznego zarzucają Wielkopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej organizacje związkowe strażaków naszego regionu. Sytuacja uległa zaognieniu po wprowadzeniu w życie decyzji Komendanta polecającej wprowadzić we wszystkich stanowiskach kierowania naszego województwa 12-godzinnych dyżurów w miejsce dotychczasowych 24-godzinnych. Zmiana ta odbyła się - zdaniem związkowców - z pogwałceniem wszelkich możliwych przepisów o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawowych i statutowych praw pracowniczych strażaków.
Publikujemy stenogram wystąpienia Ministra Spraw Wewnętrznych J.Cichockiego w związku z informacją Rządu RP na temat konfliktu związanego z sytuacją służb mundurowych na tle nierównego ich traktowania w zakresie podwyższania uposażeń w 2012 r. Pozostałe stenogramy zostały opublikowane na stronie głównej Federacji:
Debata: wystąpienie posła J. Zielińskiego (PIS) | Debata: wystąpienie posła B. Bodio (RP) | Debata: wystąpienie posła E. Siarki (SP) | Wystąpienie poseł K. Łybackiej (SLD)
(mg)
Wielkopolski Komitet Protestacyjny Służb Mundurowych wystąpił z apelem do parlamentarzystów wielkopolskich o wprowadzenie w budżecie Państwa na 2012 rok zapisu umożliwiającego podwyżki uposażeń dla dyskryminowanych służb: PSP,SW i SG, na zasadach analogicznych jak w Policji i Wojsku tj. po 300 zł dla funkcjonariusza od 1 lipca.
Jednocześnie WKPSM zapowiada, że w przypadku braku poparcia postulatów - parlamenarzyści wezmą również na siebie odpowiedzialność za skutki eskalacji działań protestacyjnych, co może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo podczas EURO-2012.
Rząd przeciąga prace nad reformą systemu emerytalnego służb mundurowych. Kolejny raz odwołał w tej sprawie spotkanie ze związkami, którzy ostrzegają zerwaniem rozmów.
– Nie godzimy się na dalsze pozorowanie prac nad reformą systemu emerytalnego. Rząd musi przedstawić konkretne propozycje i ustalić, jakie będą zasady wynagradzania obecnie służących funkcjonariuszy – mówi Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.