„Nie chcemy być narażani na dodatkowe niebezpieczeństwo w służbie” - mówili związkowcy do parlamentarzystów ziemi wielkopolskiej podczas debaty na temat problemów ze stosowaniem zasad i przepisów bhp w służbach mundurowych. Przedstawili rzeczywisty, nia zawoalowany obraz sytuacji, jaka panuje w tym względzie w reprezentowanych przez nich formacjach. W załączniku przedstawiamy szczegółowe sprawozdanie z debaty mając nadzieję na szybką poprawę warunków pełnienia służby.
Braki kadrowe w Policji oraz innych służbach w obliczu apelu wielkopolskiej Federacji do funkcjonariuszy o bojkot Euro-2012 oraz zapowiadane akcje protestacyjne w czasie trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej wprowadzają zrozumiały niepokój. Zamieszczamy artykuł „Głosu Wielkopolskiego” z dn. 11 kwietnia, w którym przedstawiono sytuację w wielkopolskiej Policji oraz zapowiedź wzmożenia działań protestacyjnych przez Przewodniczącego ZW NSZZP kol. Andrzeja Szarego.
Publikujemy stanowisko Wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych po spotkaniu środowisk mundurowych w dniu 2 kwietnia br. Jest to jednocześnie apel do wszystkich central związkowych oraz funkcjonariuszy niezrzeszonych wzywający do solidarnego wzmożenia działań protestacyjnych oraz bojkotu mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO-2012.
(mg)
W dniu dzisiejszym na terenie Aresztu Śledczego w Poznaniu odbyło się kolejne zebranie członków wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Wobec aroganckiej wręcz postawy przedstawicieli Rządu przy jednoczesnym braku oznak prowadzenia jakiegokolwiek dialogu ze stroną społeczną członkowie Wielkopolskiego Komitetu Protestacyjnego postanowili zaostrzyć formy prowadzonej akcji protestacyjnej z uwzględnieniem bojkotu Euro 2012 przez funkcjonariuszy odpowiedzialnych za zabezpieczenie imprezy.
Po dzisiejszym głosowaniu w Sejmie nad wnioskiem o odrzucenie informacji rządu na temat konfliktu związanego z sytuacją służb mundurowych na tle nierównego ich traktowania w zakresie podwyższania uposażeń w 2012 roku stało się jasne, że posłowie rządzącej koalicji kontynuując politykę anty-dialogu ze stroną społeczną uzależnili podwyżki dla znacznej części funkcjonariuszy od korzystnych warunków atmosferycznych. W połączeniu z postawą min. Jacka Cichockiego podczas konsultacji w sprawie przyszłych emerytur mundurowych spowoduje to nieuchronnie wzrost napięcia i wzmożenie działań protestacyjnych zdesperowanych ludzi w mundurach.
Publikujemy stenogram wystąpienia Ministra Spraw Wewnętrznych J.Cichockiego w związku z informacją Rządu RP na temat konfliktu związanego z sytuacją służb mundurowych na tle nierównego ich traktowania w zakresie podwyższania uposażeń w 2012 r. Pozostałe stenogramy zostały opublikowane na stronie głównej Federacji:
Debata: wystąpienie posła J. Zielińskiego (PIS) | Debata: wystąpienie posła B. Bodio (RP) | Debata: wystąpienie posła E. Siarki (SP) | Wystąpienie poseł K. Łybackiej (SLD)
(mg)
W dniu 22 lutego 2012r., w siedzibie Aresztu Śledczego w Poznaniu przy ul. Młyńskiej odbyło się spotkanie członków NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa z Przewodniczącym sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka posłem Ryszardem Kaliszem (SLD) oraz posłanką Krystyną Łybacką (SLD) – członkinią sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Spotkanie dotyczyło oceny i perspektyw rozwoju Służby Więziennej w realiach obecnych i przyszłych.
W ośrodku szkoleniowym w podpoznańskim Kiekrzu odbyło się w dniu 16 lutego 2012 spotkanie związkowców policyjnych służb prewencji. Efektem dość burzliwej dyskusji jest stanowisko przedstawicieli Oddziałów Prewencji Policji (OPP) i Samodzeilnych Pododdziałów Prewencji Policji (SPPP) określające warunki konieczne do efektywnego i bezpiecznego zabezpieczenia EURO-2012.
W dniu dzisiejszym w Poznaniu i Koninie odbyły się spotkania w ramach prowadzonej przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych kampanii informacyjnej wśród senatorów RP dotyczącej narastających problemów związanych z podwyżkami, brakiem poprawnego dialogu w sprawie emerytur mundurowych oraz alarmującymi wręcz warunkami służby w poszczególnych formacjach.
Spotkania miały miejsce w biurach senatorów ziemi wielkopolskiej: Jadwigi Rotnickiej, Marka Ziółkowskiego oraz Ireneusza Niewiarowskiego. Członkowie Federacji przybliżyli gospodarzom problematykę i specyfikę pełnionej służby, niespełnione obietnice waloryzacji płac dla wszystkich formacji, oraz możliwe granice ustępstw w negocjacjach dot. zmiany emerytur mundurowych.
Wielkopolski Komitet Protestacyjny Służb Mundurowych wystąpił z apelem do parlamentarzystów wielkopolskich o wprowadzenie w budżecie Państwa na 2012 rok zapisu umożliwiającego podwyżki uposażeń dla dyskryminowanych służb: PSP,SW i SG, na zasadach analogicznych jak w Policji i Wojsku tj. po 300 zł dla funkcjonariusza od 1 lipca.
Jednocześnie WKPSM zapowiada, że w przypadku braku poparcia postulatów - parlamenarzyści wezmą również na siebie odpowiedzialność za skutki eskalacji działań protestacyjnych, co może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo podczas EURO-2012.