Federacja Wlkp
Strona główna
środa, 25 maj, 2011 - 23:39
Mundurowi i FZZ wzięli udział w manifestacji „Solidarności”
Wersja do wydrukuWersja PDF

Od lewej: Przewodniczący FZZ Wlkp. Krzysztof Małecki, Wiceprzewodniczący ZW NSZZP Lucjan Dutkiewicz, Sekretarz ZW NSZZPP Marek Garniewicz.

„POLITYKA WASZA, BIEDA NASZA!” - Pod tym hasłem w dniu 25 maja 2011, o godzinie 14:00 rozpoczęła się przed siedzibą Wojewody Wielkopolskiego  manifestacja zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” przeciwko pogłębiającej się biedzie, bezrobociu oraz innym efektom polityki gospodarczej obecnego rządu, który - zdaniem protestujących - forsuje swój program oszczędnościowy kosztem najuboższych.

Była to pierwsza od wielu lat manifestacja, w której udział wzięły wszystkie centrale związkowe. Wśród protestujących nie zabrakło również przedstawicieli Wielkopolskiej Federacji ZZ Służb Mundurowych.

Protestujący żądali podniesienia płacy minimalnej, podniesienia progów uprawniających do otrzymania pomocy społecznej oraz obniżenia akcyzy paliwowej, która napędzając inflację przyczynia się do znacznego spadku poziomu życia.

Związkowcy w mundurach popierając te postulaty protestowali przeciwko krótkowzroczności Rządu RP, którego obecna polityka wobec służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Państwa prowadzi do zagrożenia zdrowia i życia nas wszystkich. Obejmuje to obecne, pozorowane negocjacje w sprawie emerytur mundurowych, bezsensowny projekt obniżenia zasiłków chorobowych oraz niewystarczające finansowanie służb.

Kol. Lucjan Dutkiewicz z NSZZ Policjantów przypomniał w swym przemówieniu o nędzy, jako głównym źródle patologii społecznych, które prowadzą do obniżenia poziomu bezpieczeństwa. Z kolei kol. Marek Garniewicz z NSZZ Pracowników Pożarnictwa przestrzegał, by obecny Rząd nie doprowadził służb mundurowych do stanu, w jakim znajduje się obecnie służba zdrowia.

Po przemówieniach delegacja złożyła w gabinecie Wojewody petycję, w której domaga się natychmiastowego zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Związkowcy „Solidarności” rozpoczęli okupację sali posiedzeń UW do momentu rozpoczęcia obrad Komisji.

Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek oznajmił manifestującym przed UW, że zgodnie z postulatami zwołuje posiedzenie WKDS na jutro, tj 26 maja, na godzinę 10:00.

(mg)

Przedstawiciele Wielkopolskiej FZZSM na manifestacji 25.05.2011 Przedstawiciele Wielkopolskiej FZZSM na manifestacji 25.05.2011 Przedstawiciele Wielkopolskiej FZZSM na manifestacji 25.05.2011 Przemawia Wojewoda Piotr Florek. Obok Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”

(fot. mmpoznan.pl, gloswielkopolski.pl)

NSZZPNSZZPP