W dniu 4 września w siedzibie ZW NSZZP w Poznaniu spotkali się członkowie Wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w celu podsumowania udziału w wysłuchaniu publicznym (27 sierpnia br.) oraz poczynieniu ustaleń organizacyjnych dotyczących najbliższych działań WFZZSM związanych z ogólnopolskim protestem związkowców w kontekście dalszych koniecznych działań funkcjonariuszy.
Brak dialogu społecznego zarzucają Wielkopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej organizacje związkowe strażaków naszego regionu. Sytuacja uległa zaognieniu po wprowadzeniu w życie decyzji Komendanta polecającej wprowadzić we wszystkich stanowiskach kierowania naszego województwa 12-godzinnych dyżurów w miejsce dotychczasowych 24-godzinnych. Zmiana ta odbyła się - zdaniem związkowców - z pogwałceniem wszelkich możliwych przepisów o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawowych i statutowych praw pracowniczych strażaków.
Około 500 związkowców manifestowało przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. To gest solidarności ze strajkującymi na Śląsku. Protest przeciwko antykryzysowym planom rządu zorganizowały wszystkie działające w Wielkopolsce centrale związkowe: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Wsród protestujących nie mogło zabraknąć przedstawicieli wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Pod adresem rządu i Platformy Obywatelskiej wykrzyczano wiele mocnych słów krytyki.
W dniu wczorajszym Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wraz z KSP NSZZ „Solidarność” opublikowały wspólne stanowisko (w załączniku), w którym stanowczo sprzeciwiają się rządowym próbom „odgórnego” narzucenia rozwiązań w sprawie reformy mundurowego systemu emerytalnego. Związkowcy wskazują, że projekt jest antymotywacyjny i stwarza zagrożenie destabilizacji systemu bezpieczeństwa wewnętrznego Kraju.
Jednocześnie Federacja z oburzeniem przyjmuje uporczywe próby narzucenia niekorzystnych rozwiązań, pomimo wypracowania w podzespołach w 2011 roku założeń do refomy emerytalnej mundurówek.
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wraz z KSP NSZZ „Solidarność” po spotkaniu 24 stycznia opublikowały wspólny komunikat, w którym podtrzymują dotychczasowe stanowisko w sprawie konieczności objęcia 300,- złotową podwyżką pozostałych służb mundurowych: Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej od dnia 1 lipca 2012r.
Wielkopolski Komitet Protestacyjny Służb Mundurowych wystąpił z apelem do parlamentarzystów wielkopolskich o wprowadzenie w budżecie Państwa na 2012 rok zapisu umożliwiającego podwyżki uposażeń dla dyskryminowanych służb: PSP,SW i SG, na zasadach analogicznych jak w Policji i Wojsku tj. po 300 zł dla funkcjonariusza od 1 lipca.
Jednocześnie WKPSM zapowiada, że w przypadku braku poparcia postulatów - parlamenarzyści wezmą również na siebie odpowiedzialność za skutki eskalacji działań protestacyjnych, co może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo podczas EURO-2012.
„Dialog Społeczny jest konstytucyjnym obowiązkiem administracji rządowej i powinien służyć poprawie jakości rządzenia oraz wzmocnieniu mechanizmów demokratycznych w państwie.” - te słowa widnieją na stronie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w witrynie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W dniu 26 maja o godzinie 10:00 zgodnie z postulatami protestujących w przeddzień związkowców (link) odbyło się nadzwyczajne posiedzenie WKDS, w którym aktywny udział wziął również Przewodniczący Wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych - kol. Andrzej Szary.
„POLITYKA WASZA, BIEDA NASZA!” - Pod tym hasłem w dniu 25 maja 2011, o godzinie 14:00 rozpoczęła się przed siedzibą Wojewody Wielkopolskiego manifestacja zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” przeciwko pogłębiającej się biedzie, bezrobociu oraz innym efektom polityki gospodarczej obecnego rządu, który - zdaniem protestujących - forsuje swój program oszczędnościowy kosztem najuboższych.
Była to pierwsza od wielu lat manifestacja, w której udział wzięły wszystkie centrale związkowe. Wśród protestujących nie zabrakło również przedstawicieli Wielkopolskiej Federacji ZZ Służb Mundurowych.
Ponad dwie godziny trwało w piątek spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami, poświęcone reformie systemu emerytur mundurowych.
Piątkowe spotkanie w kancelarii premiera było już drugą turą rozmów ws. reformy systemu emerytur mundurowych; pierwsza odbyła się w ubiegły piątek, 10 grudnia. Eksperci rządu i związków zawodowych służb mundurowych przez tydzień pracowali nad szczegółowymi rozwiązaniami, które miały zostać przedstawione podczas piątkowego spotkania.