Federacja Wlkp
Strona główna

Prasa

Kategoria:

Instytucje

Prasa

Galeria: 
Policja L-4

Związkowcy nie zostawiają suchej nitki na sposobie wdrażania reformy oceny stanu zdrowia służb mundurowych. Obniżka o 20 proc. wysokości uposażenia funkcjonariuszy miała być połączona z uporządkowaniem wykazu chorób zawodowych, wypłat odszkodowań oraz zmianami w orzecznictwie lekarskim. Ale okazało się, że nie udało się tego skoordynować. Dzisiaj wchodzi w życie ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz.U. z 2014 r. poz. 616). Niestety, dopiero wczoraj późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw pojawiły się przepisy wykonawcze z listą schorzeń zawodowych funkcjonariuszy (Dz.U. poz. 866).

Galeria: 
autor: M.Garniewicz

Braki kadrowe w Policji oraz innych służbach w obliczu apelu wielkopolskiej Federacji do funkcjonariuszy o bojkot Euro-2012 oraz zapowiadane akcje protestacyjne w czasie trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej wprowadzają zrozumiały niepokój. Zamieszczamy artykuł „Głosu Wielkopolskiego” z dn. 11 kwietnia, w którym przedstawiono sytuację w wielkopolskiej Policji oraz zapowiedź wzmożenia działań protestacyjnych przez Przewodniczącego ZW NSZZP kol. Andrzeja Szarego.

Rzecznik Praw Obywatelskich

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się w do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzego Millera w sprawie obniżenia dodatku służbowego policjantom przebywającym na zwolnieniu lekarskim.

Zastępca RPO podkreśla, że do biura RPO wpływają skargi dotyczące obniżania dodatku policjantom, przebywającym na zwolnieniu lekarskim (głównie długotrwałym). Zastrzeżenia w tej sprawie sygnalizowane są też przez funkcjonariuszy w trakcie wizytacji poszczególnych jednostek policji. 

Przewodniczący wielkopolskiej FZZSM - kol. Andrzej Szary

   Jak bumerang powraca w mediach temat zwolnień lekarskich funkcjonariuszy. Dziwnym trafem pomysł obniżenia do 80% wynagrodzeń mundurowych podczas „chorobowego” pojawia się dosłownie w przededniu rozpoczęcia prac związkowo-rządowych zespołów ds. opracowania założeń do naszej nowej ustawy emerytalnej.
    Trudno więc nie dopatrzyć się związku pomiędzy tymi dwoma - pozornie nie związanymi - tematami. Czyżbyśmy zatem znów mieli do czynienia z celowymi działaniami prorządowych mediów? Czy groźba obniżenia uposażeń podczas zwolnienia lekarskiego ma na celu wymuszenie ustępstw na związkowcach w kwestiach emerytalnych?
    Poniżej wywiad Wiceprzewodniczącego Federacji ZZ Służb Mundurowych kol. Andrzeja Szarego dla Gazety Prawnej z dnia 7 lutego 2011 r.

(mg)

Rada Ministrów zablokuje dziś podwyżki dla pół miliona urzędników. Policjanci, żołnierze, urzędnicy służby cywilnej nie dostaną ani grosza więcej w 2011 roku. Płace nie wzrosną nawet o wskaźnik inflacji. Wcześniej rząd zakładał wzrost płac na poziomie 3,3 proc. – inflacja plus 1 proc. Cięcia przyniosą budżetowi 800 mln zł.

Według prognoz KE, w Polsce w 2060 r. udział wydatków w PKB na świadczenia emerytalne spadnie o 3 pkt. proc. w porównaniu z 2007 rokiem. To najwięcej w całej UE. Komisja Europejska rozpoczęła w środę konsultacje na temat wysokości przyszłych emerytur.

Wraca temat ewentualnych zmian w systemie emerytur mundurowych. W odpowiedzi na wysłany do funkcjonariuszy list Donalda Tuska, w którym premier uspokaja, że są to plotki bez pokrycia, PiS organizuje konferencję z udziałem związkowców pod hasłem: "Prawda ws. emerytur mundurowych" i apeluje, by "nie wikłać służb w kampanię wyborczą". Zdaniem rzecznika klubu PO Andrzeja Halickiego, policjanci, którzy wzięli udział w konferencji "naruszyli zasady etyki swojego zawodu".

Logo FZZSM WlkpKilka informacji o reakcji mediów na temat listu Premiera RP do funkcjonariuszy służb mundurowych i wojska.
Przeczytaj zbiór informacji na stronie Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZP

– Szeregowy Kowalski, premier do pana napisał – dowódcy jednostek w całym kraju dostali polecenie, by wręczać żołnierzom list od premiera

Donald Tusk uspokaja żołnierzy oraz funkcjonariuszy m.in. policji, że tym, którzy już pracują, nie zostaną odebrane uprawnienia emerytalne. Część z nich uważa, że jego list to element kampanii wyborczej.

komorowski & kaczynski - zrodlo:www.nto.pl- Przywileje emerytalne dla służb mundurowych wynagradzają niewysokie płace - przekonywał w niedzielnej debacie Jarosław Kaczyński (PiS) pytany o zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego (PO) ewentualne zmiany powinny dotyczyć tylko nowo wstępujących.

Obydwaj kandydaci byli pytani podczas telewizyjnej debaty prezydenckiej o to czy należy zlikwidować dotychczasowe przywileje emerytalne w m.in. w wojsku i policji.

NSZZPNSZZPP