Związkowcy nie zostawiają suchej nitki na sposobie wdrażania reformy oceny stanu zdrowia służb mundurowych. Obniżka o 20 proc. wysokości uposażenia funkcjonariuszy miała być połączona z uporządkowaniem wykazu chorób zawodowych, wypłat odszkodowań oraz zmianami w orzecznictwie lekarskim. Ale okazało się, że nie udało się tego skoordynować. Dzisiaj wchodzi w życie ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz.U. z 2014 r. poz. 616). Niestety, dopiero wczoraj późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw pojawiły się przepisy wykonawcze z listą schorzeń zawodowych funkcjonariuszy (Dz.U. poz. 866).
W dniu 22 lutego 2012r., w siedzibie Aresztu Śledczego w Poznaniu przy ul. Młyńskiej odbyło się spotkanie członków NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa z Przewodniczącym sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka posłem Ryszardem Kaliszem (SLD) oraz posłanką Krystyną Łybacką (SLD) – członkinią sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Spotkanie dotyczyło oceny i perspektyw rozwoju Służby Więziennej w realiach obecnych i przyszłych.
W dniu 19 stycznia 2012r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego poświęcone w całości problematyce pełnienia służby przez ludzi w mundurach, którym odmówiono prawa do waloryzacji płac w roku bieżącym.
Efektem posiedzenia WKDS jest wspólna opinia (bez głosu sprzeciwu), w której „...Komisja apeluje do wielkopolskich Parlamentarzystów o podjęcie wysiłku w celu przyjęcia przez polski Parlament rozwiązań, które zaspokoją słuszne żądania funkcjonariuszy PSP, SW i SG.”